23 Nov

Bidragsbrott och andra välfärdsbrott omsätter stora belopp och hotar systemens legitimitet. Både enskilda och företag utnyttjar systemen genom avancerade kriminella manövrar. Jur.dr. Lars Korsell vid Brå har under många år studerat olika delar av den här brottsligheten. Vid puben gör han en exposé över forskningsrönen och ger exempel på både brottsupplägg och möjligheterna att täppa till luckorna i systemen.


Föreningens medlemmar hälsas välkomna till höstpub måndagen den 23 november 2015 på restaurang Haga Deli (källarlokalen), Hagagatan 18 i Stockholm. Programmet börjar klockan 18.00. Det finns möjlighet att dessförinnan köpa dryck i baren. Föreningen bjuder på lättare förtäring.

Anmäl ditt deltagande via e-post till sekreterare@kriminalistforeningen.se senast torsdagen den 19 november. Antalet platser är begränsat. Tidig anmälan ger företräde.